Бджолярам Буського району можуть відшкодувати збитки через бджолиний підмор

Після масової загибелі тисячі бджіл в Буському районі одній із агрофірм і постраждалим бджолярам вдалося попередньо домовитися про компенсацію завданих збитків.

На сьогоднішній робочій нараді з пасічниками району та представниками агрофірм за участю керівництва району, присутній представник агрофірми «Західний Буг» не заперечив, що, ймовірно, через дії окремих працівників, які повинні були здійснити оповіщення, загинули бджолосім’ї у пасічників.

Окрім цього пасічники Буського району підозрюють ще дві агрофірми, які теж могли бути причетні до заподіяння збитків. Але їхні представники поки що не коментують ситуацію. 

Голова районної ради Богдан Глова, який був присутній на зустрічі пасічників та представників агрофірм, зауважив, що «особи, які здійснили обприскування невідомою речовиною поступили дуже цинічно і підло, бо здійснили це перед вихідними, щоб офіційні органи у суботу та неділю, не змогли вчасно зреагувати. Та в суботу комісія здійснила обстеження 10 пасік, де зафіксувала випадки бджолиного мору. Під час робочої зустрічі районна рада звернула увагу працівникам поліції на своєчасне реагування щодо фермерів та агрофірм, які порушують статтю 37 Закону України «Про бджільництво України», де чітко прописано, що вони повинні за три доби оповіщати про намір здійснити обприскування полів». 

Між учасниками було обговорено питання компенсації пасічникам. Голова асоціації пасічників Буського району Олег Ільків запропонував агрофірмам заплатити по одній тисячі гривень за загиблу бджолосім’ю. Пасічники вважають, що відповідальність за загибель бджіл лежить саме на агропідприємствах, що обробляють поля пестицидами з порушеннями регламенту. І якщо вони не виконуватимуть норми законодавства, будуть масові судові позови.

Зауважимо, що у Буському районі пасічники поскаржились, що втратили більше 50% бджіл, яка, на їхню думку, викликана отруєнням пестицидами місцевими фермерами та працівниками агрофірм. У суботу відповідна комісія обстежила 10 пасік, де склала відповідні акти.

Нагадаємо, що з метою попередження отруєнь бджіл пестицидами сільгосптоваровиробники повинні застосовувати тільки зареєстровані в «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» препарати; не менш ніж за 2 доби перед початком проведення кожної хімічної обробки сповіщати населення, а також бджолярів через органи місцевого самоврядування, про місця, строки і методи застосування пестицидів. Всі хімічні обробки посівів обов’язково повинні реєструватись в шнуровій книзі застосування отрутохімікатів. Роботи з пестицидами слід проводити в ранкові і вечірні години. В похмурі і прохолодні дні допускається, у винятку, проведення їх в денні години.

Для своєчасного оповіщення бджолярів про проведення обробітку сільгоспкультур хімічними засобами захисту рослин, на виконання вимог Закону України «Про бджільництво» та Порядку реєстрації пасік, пасічникам необхідно проводити: щорічну реєстрацію наявних бджолосімей у сільській раді та у ветеринарній установі; паспортизацію і огляд наявних бджолосімей спеціалістами ветеринарної медицини; весняні щорічні лабораторні дослідження помору бджіл. У випадку загибелі бджіл, для встановлення причин їх загибелі, необхідно протягом 3 днів провести процедуру відбору та направлення загиблих бджіл, для пересилання їх для лабораторних досліджень, які проводяться за рахунок власників, в лабораторіях міст Києва. Зразки відбираються комісійно, обов’язково за участю спеціалістів ветеринарної медицин.

Поділитись у соцмережах: