Богдан ГРИНИШИН: «У всіх єдине бажання – щоб якнайшвидше закінчилася війна»

З 24 лютого почався відлік, відтоді як життя українців змінилося назавжди, розділилося на «до» і «після». Широкомасштабне вторгнення військ нашого географічного східного сусіда – російської федерації – позбавило мільйони людей звичних мирних благ і радостей, перетворило їх на біженців і переселенців, в тисячі відібрало найцінніше життя.

У час тяжких випробувань жителям всієї країни і нашої Золочівщини довелося вчитися жити у новій страшній реальності війни. Як це було від першого дня і дотепер – у розмові із заступником начальника Золочівської районної військової адміністрації Богданом ГРИНИШИНОМ:

— Перші дні війни… Тисячі людей вимушено покидали свої домівки. У районі відразу почали облаштовувати в комунальних закладах місця для розміщення людей. Як відбувався процес поселення ВПО на Золочівщини?

  • Не тільки для мене, думаю і для всіх, цей час був найтяжчий у житті. Прокинувшись 24 лютого, кожен з нас не повірив у трансльовані новини про те, що почали бомбардувати українські міста. Мені, як і кожному, здавалося, що це якийсь страшний сон. Багато людей, з якими я спілкувався, відчували так само. Думали, що прокинуться і цей жахливий сон мине. Основними завданнями було не допустити паніку серед людей, продовжувати забезпечувати населення необхідними послугами, забезпечувати функціонування усіх державних установ, і в той же час паралельно якнайшвидше спільно з військовими організовувати готовність громад до життя в умовах надзвичайної ситуації, а саме – військового стану. Від моменту початку вторгнення рф виникла проблема з напливом людей, що почали прибувати із зони активних бойових дій. Спочатку люди отримували консультації і направлялись на визначене місце – «Арену Львів», звідтам їх поселяли по районах. Через три тижні почали поселяти людей в комунальних закладах громад Золочівщини. Станом на 8 травня на Золочівщині зареєструвались 11 тис 700 ВПО.

— З чого розпочалась робота гуманітарного штабу Золочівського району?

  • В перший день війни Золочівська районна військова адміністрація створила гуманітарний штаб для потреб військових та допомоги вимушено переміщеним особам, який продовжує займатись координаційними заходами. Такі штаби також розгорнули в кожній територіальній громаді нашого району. Постійно проводиться комунікаційна взаємодія з Львівським обласним, місцевими штабами та волонтерськими організаціями на предмет збору першочергових потреб та відправки допомоги нашим захисникам та людям, які виїхали із зони активних бойових дій.

–З яких джерел формувалась допомога? Кому і яку допомогу надають гуманітарні штаби Золочівщини?

  • Мешканці нашого району відразу відгукнулись на наш заклик про збір допомоги. На офіційних сторінках адміністрації, територіальних громадах та в місцевих ЗМІ розмістили інформацію з адресами та контактними особами, які можуть надати інформацію щодо потреб штабів. Так само звернулись і нас почули підприємці, фермери, перевізники, діаспора, волонтерські організації в тому числі із сусідніх держав. Допомагають практично усі, хто чим може. Люди несуть продукти харчування, медикаменти, одяг, засоби гігієни, матраци, постіль, каримати, спальні мішки тощо. Наші жіночки плетуть сітки, ліплять вареники, печуть пиріжки, готують гаряче харчування…До прикладу передали для дітей із Харківського сиротинця їжу, одяг, взуття, спальні приналежності. Небайдужі люди забезпечили їх холодильниками та іншими речами домашнього вжитку. Військовим наші місцеві господині приготували Великодні набори. Закордонні волонтери, вихідці із Поморянської громади передали у Львівську онкологічну лікарню обладнання на суму 10 тис.євро. І таких прикладів є дуже багато. Тому хочу принагідно подякувати усім, хто долучився до цієї вкрай необхідної та благородної справи – це великий внесок у нашу майбутню перемогу над російським агресором! Усю зібрану допомогу отримували і отримують наші Збройні Сили, територіальна оборона і направлялась в різні регіони України – Харківщину, Київщину, Сумщину. Наразі частину допомоги акумулювати на місцях оскільки в Золочівському районі уже розміщено понад 11 тис. внутрішньо переміщених осіб, яким надається всебічна підтримка. Це – продукти харчування, предмети першої необхідності, засоби гігієни, медикаменти тощо.

— Як державна і місцева влада допомагає вимушеним переселенцям?

  • По перше: усі офіційно зареєстровані внутрішньо переміщені особи мають змогу отримати від держави грошову допомогу – це 3 тис. грн – особи з інвалідністю і діти та 2 тис. грн – інші особи. Допомога за новим Порядком надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування. Місцевими ж радами прийнято відповідні програми, щодо формування продуктового резерву для постраждалих громадян (Золочівською ТГ – 800 тис.грн., на продукти харчування, 200 тис.грн., на засоби гігієни; Буською ТГ – 800 тис.грн.; Красненською ТГ – 500 тис.грн.; Бродівською – 500 тис.грн.)  Також в комунальних закладах територіальних громад розміщують наших співвітчизників для тимчасового прихистку. 

— Що із з безпекою в Золочівському районі?

  • В першу чергу в районі посилено працюють правоохоронні  органи та  ДСНС, щодо охорони об’єктів критичної інфраструктури. В громадах, розроблена та впорядкована мережа укриття, встановлені додаткові системи оповіщення до вже існуючих. На жаль, не всі населені пункти обладнанні такими системами, тому рекомендуємо встановити на свої мобільні пристрої додатки з сигналами «повітряної тривоги» та ознайомитись на офіційних сайтах із інструкціями поводження населення в умовах надзвичайних ситуацій. На сигнали треба реагувати, а не ігнорувати – це може врятувати Вам чи Вашим близьким життя.

— В нинішніх умовах воєнного часу як працює економіка Золочівщини?

  • Звичайно, що війна негативно позначилась на економіці держави та нашого району, але урядом для пожвавлення бізнесу урядом прийнято ряд важливих рішень, які повинні простимулювати економіку. Знижено окремі види податків, проводяться заходи із заохочення підприємств працювати на наших теренах – так звана релокація. Золочівщина пропонує таким підприємствах приміщення та виробничі площі, і уже дві нових фірми розпочали  роботу, а саме – у Бродах та Підкамені, створено 10 нових робочих місць. Місцеві агропідприємства активно проводять посівну кампанію та уже 30 із них скористались допомогою зарубіжних партнерів (німецька компанія Bayer та інші), які безкоштовно надали насіннєвий матеріал – кукурудзи, озимої пшениці, сої, соняшнику. Відрадно, що нещодавно мав нагоду долучитись до акції закладення «Саду Перемоги», який уже цьогоріч дасть перший врожай, надіюсь уже в мирній, вільній та сильній Україні!
Поділитись у соцмережах: