Вакцинація – єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту!

Всесвітній день боротьби з поліомієлітом (World Polio Day) був заснований за ініціативою міжнародної неурядової нерелігійної та неполітичної благодійної організації «Ротарі Інтернешинал» (Rotary International) і відзначається щорічно 24 жовтня. 

  Мета заходу — привернути увагу світової спільноти до проблеми захворюваності на поліомієліт та його наслідків, а також вказати на необхідність проведення своєчасних профілактичних заходів.

     Згідно даних МОЗ України в Україні, у Рівненській області зафіксовано та підтверджено випадок паралічу у 1,5 річної дитини, яка не була вакцинована проти поліомієліту. Хвороба викликана дериватом вакцинного штаму поліовірусів 2 типу (Sabin2).  Під час пандемії COVID – 19 сповільнились темпи охоплення вакцинацією дитячого населення, в тому числі від поліомієліту, що створює передумови для виникнення захворювань на дану інфекцію серед населення.

   Поліомієліт — це гостре інфекційне захворювання. Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражену їжу та воду.  Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина — і дитина, і дорослий.  

   Перебіг хвороби характеризується ураженням ЦНС, виникненням паралічів. Хвороба може призвести до смерті. Поліомієліт неможливо вилікувати, але цій смертельно небезпечній хворобі можна запобігти завдяки вакцинації. Найбільш вразливими до поліомієліту є діти віком до п’яти років, саме тому перше щеплення діти отримують у перші місяці життя : 2-й місяць, 4-й місяць, 6-й місяць, 18-й місяць та 6 років,  14 років.

    Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними: 

  • Жодних симптомів — без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків, що робить її особливо небезпечною для оточення.
  • Грипоподібні симптоми — лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання — протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус розповсюджується найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу.
  • Рухові розлади — сильний біль у вражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя.
  • Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. При одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється.
  • Дуже рідко симптомом ураження поліовірусом центральної нервової системи також буває менінгіт.

        На сьогодні не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту.

  В Україні є достатньо якісних і ефективних вакцин, закуплених за кошти державного бюджету.

   Дуже важливо забезпечити вакцинацію дітей з хронічними захворюваннями, оскільки вони більш вразливі до інфекцій.

  Справжні протипоказання до щеплення ОПВ — це надзвичайно рідкісне явище. Їх може визначити ваш сімейний лікар. Протипоказання на строк більший за два тижні може визначити тільки імунологічна комісія.

   Чому так важливо, щоб усі діти пройшли вакцинацію?

 Якщо достатня кількість людей у країні є вакцинованими (понад 95%), розповсюдження вірусу припиниться. І навпаки, якщо у країні діти залишаються невакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання.

   Шановні батьки!
З
акликаємо Вас вчасно вакцинувати дітей від поліомієліту і надолужити пропущені щеплення.

Пам’ятайте!  Поліомієліт – підступна і дуже небезпечна хвороба! 

Бродівський відділ
ДУ «Львівський обласний центр
контролю
та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров
`я України»

Поділитись у соцмережах: