Відсьогодні, виборці можуть змінити свою виборчу адресу за спрощеною процедурою

1 липня набувала чинності Постанова Центральної виборчої комісії від 18 травня 2020 року № 88, згідно якої затверджено Порядок розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси. Тепер процедура зміни виборчої адреси стає суттєво спрощеною.

Заява може бути подана до органу ведення Державного реєстру виборців в паперовій або електронній формі.

Заява в паперовій формі може бути подана виборцем особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлено відповідно до законодавства. Заява подається виборцем за формою, встановленою постановою ЦВК від 18 травня 2020 року № 88 (зразок можна скачати в додатку тут – https://bit.ly/3glPr69 ) до найближчого органу ведення Реєстру. Зразок заяви можна буде також отримати безпосередньо в приміщенні органу ведення Реєстру.

Органи ведення Державного реєстру виборців зазвичай знаходяться в приміщеннях міських рад чи районних державних адміністрацій

Заява в електронній формі створюється шляхом заповнення виборцем електронної форми в «Кабінеті виборця» на офіційному веб-сайті Державного реєстру виборців – www. drv.gov.ua (розділ «Заяви, запити» – «Звернення щодо зміни виборчої адреси»). Заява в електронній формі може бути надіслана виборцем, але яка має бути підписана електронним цифровим підписом (ЕЦП), який можна отримати/виготовити в Державній податковій службі, в деяких банківських установах, тощо. Така заява також повинна містити адресу електронної пошти, на яку виборцю може бути надіслано повідомлення про результати розгляду заяви.

Під час подання заяви в паперовій формі до органу ведення Реєстру виборець пред’являє паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки або картки чи тимчасове посвідчення громадянина України

До заяви виборець додає копію одного з документів, що підтверджує його фактичне проживання за вказаною ним адресою, зокрема:
договір найму (оренди) житла за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою
виписка або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань,
витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу, договір дарування, договір міни, тощо
довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, судове рішення про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами
рішення органу соціального захисту населення про призначення щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею

У разі подання заяви в електронній формі до неї додається копія одного із вище перелічених документа/ документів, що підтверджує фактичне проживання виборця за вказаною ним адресою, – файл/файли у форматі JPEG або PDF, загальний розмір якого/яких не повинен перевищувати 5 МБ.
Про подання заяви в електронній формі на вказану виборцем адресу електронної пошти надсилається відповідне повідомлення.

Заява подається з 1 липня до 9 вересня 2020 року включно‼️, щоб мати можливість проголосувати на місцевих виборах за новою виборчою адресою, які заплановані на 25 жовтня цього року.

Якщо виборець звернеться до органу ведення Реєстру для зміни виборчої адреси починаючи з 10 вересня, щоб проголосувати на місцевих виборах 2020 року, то виборча адреса такого виборця не може бути змінена до завершення відповідного виборчого процесу.

Заява виборця розглядається органом ведення Реєстру не пізніше 15 днів від дня її отримання.

У разі внесення до Реєстру зміни щодо виборчої адреси виборця орган ведення Реєстру вручає виборцю або надсилає на його виборчу адресу відповідне повідомлення. Повідомлення про внесення до Реєстру зміни щодо виборчої адреси виборця в електронній формі надсилається на зазначену ним адресу електронної пошти

Якщо заява не містить даних, які повинні в ній зазначатися, чи містить помилки та неточності, які потребують виправлення або уточнення виборцем, орган ведення Реєстру невідкладно інформує виборця про наявність у заяві недоліків, що перешкоджають її розгляду, та можливість їх усунення у визначений строк.

Виборець може звернутися до органу ведення Реєстру з новою заявою не раніше ніж через 180 днів після дати внесення до Державного реєстру виборців останньої зміни виборчої адреси такого виборця.

Як зазначив директор Центру суспільних досліджень ПОЛІС Ігор Процик: “В Україні є високий рівень мобільності громадян, які отримують освіту в інших містах, працюють не за місцем своєї реєстрації, є внутрішньо-переміщені особи, які до останнього часу були в більшості випадків позбавлені права голосу на місцевих виборах, тощо. Процедура, яка дає можливість зміни виборчої адреси, передбачена у новому Виборчому кодексі України та імплементована відповідною постановою ЦВК може стосуватись близько 5 млн. виборців в Україні, зокрема це трудові мігранти, внутрішньо переміщені особи (ВПО), особи, які не мають зареєстрованого місця проживання.

Ця процедура є особливо актуальною для цих виборців, які планують прийти на виборчі дільниці і скористатись своїм правом голосу,як політично активні члени громади і обирати місцеву влади в тих містах чи містечках, де вони безпосередньо проживають! Адже на останніх позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року процедурою тимчасової зміни місця голосування скористались близько 4 тисяч виборців на Тернопільщині, а в Україні більше 280 тисяч виборців. Однак варто зауважити, що на місцевих виборах процедура тимчасової зміни місця голосування не застосовуватиметься, діятиме лише процедура зміни виборчої адреси”.

Поділитись у соцмережах: