В Україні відзначають 112-ту річницю з Дня народження Степана Бандери

1 січня виповнилося 112 років з дня народження громадсько-політичного діяча, одного з чільних ідеологів і теоретиків українського націоналістичного руху XX століття Степана Андрійовича Бандери, який став одним із символів боротьби та здобуття української незалежності.

Цікаві факти про Степана Бандеру:

1. В дитинстві Степан був низького росту та мав слабке здоров’я. Коли він захотів вступити до Пласту(молодіжної громадської організації) – йому відмовили через проблеми зі здоров’ям. Проте Бандера домігся свого, правда лише з третьої спроби. Є свідчення, що він готувався до поліцейських тортур: катував себе ланцюгами та голками та щоденно обливався холодною водою.

2. Бандера очолив пропагандивний відділ ОУН у 22 роки, в 23 – став заступником Крайового Провідника, а в 24 – очолив Провід.

3. Бандера любив гру в шахи, співав у хорі та грав на гітарі і мандоліні. Займався бігом,плаванням та лижним спортом. Не палив і не вживав алкоголю. Завдяки йому було відкрито нові шляхи транспортування підпільної літератури з-за кордону, створено підпільну друкарню ОУН та хімічну лабораторію.

4. Практично всі члени сім’ї Степана Бандери загинули під час війни або побували в концтаборах. Молодший брат Богдан був застрілений у 1942 чи 1943 роках. Інших двох братів – Олександра і Василя у 1942 році вбили наглядачі у концтаборі Аушвіц. Батько Бандери, священик Андрій Бандера, після численних катувань був засуджений радянською владою до розстрілу. Сестер- Оксану та Марту-Марію було заарештовано у 1941 році і заслано до Сибіру, де одна з них померла.

5. Бандера був хорошим батьком та сім’янином. Він мав трьох дітей, а його дружина – Ярослава Бандера (Опаровська) допомагала йому у визвольній боротьбі. Коли Бандера був заарештований, дружина із тримісячною донькою Наталкою перебрались до Берліна, аби бути ближчими до нього.

6. Бандера усе життя був прихильником збройного опору, але особисто він ніколи не був задіяний у збройному протистоянні: акції проти поляків в 30-роки він ніколи не очолював особисто, він не переховувався в криївках впродовж 40-х, як Роман Шухевич. Бандера був у першу чергу політиком і ухвалював політичні рішення: “Революційне змагання — це національна боротьба в площині духовності, культури, боротьба суспільно-політична й мілітарна, за повне знищення існуючого стану, його змісту й за побудову цілком нового, під кожним оглядом кращого стану, який відповідає потребам і бажанням українського народу”

7. 15 жовтня 1959 року в під’їзді будинку на вулиці Крайтмайр, 7 в Мюнхені о 13:05 знайшли ще живого залитого кров’ю Степана Бандеру. Медична експертиза виявила, що причиною смерті була отрута. Богдан Сташинський зі спеціального пістолета-шприца вистрілив в обличчя Степану Бандері струменем розчину ціанистого калію.

8. Степан Бандера був похований 20 жовтня 1959 року на мюнхенському цвинтарі Вальдфрідгоф на 43 полі. Його труну засипали привезеною з України землею та покропили водою з Чорного моря. На могилу лідера ОУН було покладено 250 прощальних вінків.

9. У світі є 6 музеїв Степана Бандери, один з яких в Лондоні.

10. В 2010 році йому було посмертно присвоєне звання Героя України, а в 2011 рішення про присвоєння відмінене.

Поділитись у соцмережах: