Делегація Бущини на Підлисецькій Білій горі вшанувала пам’ять Маркіяна Шашкевича

Всі фото: Роман Матвіюк

Щороку на Підлисецькій Білій горі збирається люд, щоб вклонитися пам’яті Галицького Будителя. Сюди, у першу неділю серпня, на прощу до Маркіяна, до Хреста, який споруджений на честь сторічного ювілею від дня народження Маркіяна Шашкевича, йдуть люди, йдуть, щоб віддати шану українському символу незалежності України.

Кажуть, що висота пам’ятника на Підлисецькій горі становить 25 метрів. Він символізує прагнення до сонця, правди, освіти, культури, прогресу. Біла гора стала другим українським Каневом, місцем традиційних народних прощ, куди щороку збираються люди, щоб почерпнути національної ідеї до подальшої співпраці в ім’я розбудови незалежності України. У радянські часи такі свята були заборонені, оскільки Маркіян Шашкевич був греко-католицьким священиком.

Традицію вшановувати пам’ять Будителя національної свідомості галичан на Білій (Маркіяновій) горі було відроджено після проголошення незалежності України.

Від того часу щорічно у перших числах серпня на Білій горі відбуваються велелюдні святкування на честь Шашкевича. Сюди приїжджають люди, щоб віддати шану українському символу незалежності України.

На Підлиській горі вчора відбулася Архієрейська служба Божа, а після її завершення була відслужена Панахида на могилі учасників національно-визвольних змагань. До могили від представників районної влади було покладено корзину квітів.

Цьогоріч, попри карантинні обмеження, захід був менш масовим. 

Вшанувати пам’ять Галицького Будителя на Підлисецьку Білу гору завітали перший заступник голови Буської РДА Богдан Гринишин, заступник голови Буської районної ради Роман Фурда, начальниця сектору культури, молоді та спорту Людмила Ціхоцька, станична станиці «Красне» НСОУ «Пласт» Людмила Гураш разом з пластунами та інші.

Надбужанська делегація вкотре розгорнула п’яти метровий жовто-блакитний стяг та 25-метровий вишиваний рушник, що є мистецьким оберігом, скомпонований із символів усіх сіл та міст Буського району. Одна його частина — вишитий Заповіт Кобзаря.

Пам’ятний хрест не спроста встановили на Білій горі, адже саме цю містину любив молодий Шашкевич, і з якої, як на долоні, видно його не менш миле серцю Підлисся. Був в період в історії Золочівського району, коли до Маркіянового Хреста неможливо було доступити через кордони поліції, були навіть спроби його зруйнувати за допомогою тракторів, але не вдалося. Вистояв Хрест, як і вистояв український народ.

Поділитись у соцмережах: