Запорука успішного розвитку Пришибської ОТГ – забезпечення потреб мешканців

Проєвропейський вектор розвитку, який обрала наша країна, продовжує відкривати колосальні можливості для українців. Реформа децентралізації, що триває вже п’ятий рік в Україні стала важливою в розбудові сучасної європейської держави. Таких висновків я дійшов після того, як за два роки, в рамках престурів, відвідав понад 20 ОТГ в Україні. 

Сьогодні історія успіху громад не завершується, а надалі продовжується. В 95 км від Полтави знаходиться село Пришиб, яке стало у серпні 2015 року центром об’єднаної громади для понад дві тисячі людей із 5 сільських громад. На сьогодні ця громада пишається чималими успіхами: від місцевої сучасної школи – до проведення реконструкції житлового фонду. 

  Нашу журналістську делегації із різних регіонів України біля яскравої будівлі місцевої школи, зустрічає голова Пришибської ОТГ Валентина Городянко (на фото). Нам вона показує школу, в якій навчаються 150 діток з усіх сіл громади.

– Дітей до школи разом з батьками возять двома шкільними автобусами, причому потім батьків відвозять додому чи на роботу. – В школі працюють вчителі, більшість – місцеві мешканці, а приїжджим ми виділяємо житло. Школу, як і садочок, тут постійно добудовують та забезпечують новітнім обладнанням – це інтерактивні дошки, комп’ютерна техніка, сучасні меблі та спортивний інвентар. Цьогоріч громада виграли проект щодо розвитку спорткомплексу, де буде створено умови для заняття з міні-футболу, баскетболу, тенісу, волейболу.

  Від школи ми попрямували до місцевого центру культури та дозвілля. На вигляд будівля невелика, щоправда всередині актовий зал вражає розмірів. Тут часто проводять культурно-просвітницькі заходи для громади. Та справжня цінність цієї будівлі полягає у тому, що на її даху запустили сонячну електростанцію на 40 кВт. 

– У нас давно виникло бажання встановити сонячну електростанцію, – ділиться Валентина Городянко. – До цього ми готувались ретельно, шукали інвесторів, радились щодо доцільності такої енергії. Зрештою, подали документи на виготовлення проекту, який розрахований на 200 кВт, але цього року виготовили на 40 кВт. Обійшлось нам це у півтора мільйони гривень. За допомогою встановлених сонячних панель будемо опалювати будинок культури, а наступного року – школу.

Сучасний будинок після реконструкції

Справжнім відкриттям для мене було те, що в громаді взялися за проведення реконструкції житлового фонду, який після розпаду радгоспу перейшов на баланс сільської ради. Усі будинки потребували ремонту. І хоча реконструкція почалася ще до об’єднання, але справа триває й зараз. До місця цих будівель ми й вирушили.  

   За словами голови ОТГ, сільраді дісталися сім двоповерхових будинків на шістнадцять квартир кожен. Вони були без вікон та дверей, були відсутні всі комунікації. На сьогодні вже відремонтовано два із них та один за допомогою інвестора. У планах – реконструювати всі.

Ще в очікуванні реконструкції

Квартири у нових будинках надаються переважно працівникам соціальної сфери та малозабезпеченим сім’ям. Ключі від помешкань встигли отримали медики та вчителі, які потрібні об’єднаній територіальній громаді. У тих квартирах, які на балансі сільської ради, зроблений ремонт, встановлені котли, газові плити, обладнана ванна кімната. Частина житла тут приватизована, інша – ні. Квартири, надає житлова комісія створена при сільській раді. Навіть діє квартирна черга. Зараз вона складається із 15 осіб. Загальна площа території житлового фонду займає понад два гектара. 

  На території Пришибської громади знаходяться родовища корисних копалин Кременчуцької магнітної аномалії, які розробляється ВАТ «Полтавський ГЗК» та ТОВ «Єристівський ГЗК». Відтак, проблемним залишається питання постачання води. В деяких селах приватного сектору на території громади вода привозна. Після об’єднання завдяки допомозі Єристівського гірничо-збагачувального комбінату було прийнято рішення будувати магістральний водогін. Процес запустився, ймовірно, що у наступному році всі мешканці громади будуть забезпечені прісною водою.

Щодо основних джерел наповнення бюджету, то найперше це земельний податок (близько 80 відсотків бюджету), другим за обсягом бюджетоутворюючим фактором є податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), що складає близько 10 відсотків, та плата за користування надрами – до восьми відсотків. Це дає змогу громаді досить швидко розвивати інфраструктуру для забезпечення потреб громади майже в усіх галузях життя: школа, дитячий садочок, сільські бібліотеки, центр культури та дозвілля, сільський будинок культури, стаціонарне відділення соціальних послуг, ФАПи, амбулаторія ПМСД, місцева пожежна охорона, комунальне підприємство тощо.

Велику підтримку громаді надає місцева компанія «Феррекспо». В цьому переконалися журналісти, відвідавши, з видовищною екскурсією кар’єри та виробничі потужності Єристівського гірничо-збагачувального комбінату, де мали змогу побачити величезні кар’єри та найбільші у світі самоскиди.

  Варто відзначити, що децентралізація – це реформа, яка передбачає перерозподіл грошей, влади та відповідальності. Центральна влада віддає велику частину з цього всього на місця. В рамках реформи села/селища/міста об’єднуються в об’єднану територіальну громаду (ОТГ).

Роман МАТВІЮК, фото автора

Матеріал підготовлений завдяки прес-туру в межах проекту Харківського прес-клубу Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Поділитись у соцмережах:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*