Кераміка та залишки рицарського будинку. Що знайшли під час експедиції у Буську

Фото: Суспільне

У Буську, на території Малого городища, археологи знайшли кольорову плитку, якою була вимощена долівка першої християнської церкви у місті. За рік там відшукали низку артефактів, які свідчать про неабиякий розвиток місцини: вже у ХІІ столітті, за припущеннями фахівців, там була перша церква, а в ХIV — рицарський замок.

  Про це Суспільному розповів керівник археологічної експедиції Петро Довгань.

  Розкопки у Буському парку тривають від 2015 року. Раніше там знайшли керамічні плитки, якими була викладена долівка середньовічної церкви. Усі вони були коричневого кольору. Цьогоріч археологи виявили кольорові плитки – зелені і жовті. Найцікавішою знахідною фахівці називають керамічне пташине крило.

  “Цього року ми знайшли кераміку трьох різних кольорів. Це ціла мозаїка! Окрім того, серед розмаїття тих плиток — жовтих, коричневих і зелених кольорів було дуже багато фігурних плиток. Це свідчить про те, що тут завершувався омфалій — малюнок у центрі храму. Він міг бути у формі птаха: грифона чи голуба”, — каже керівник археологічної експедиції Петро Довгань.

  Такими плитками викладали долівки перших християнських храмів на території сучасної Західної України, починаючи з середини ХІІ століття. Також поруч з церквою археологи виявили цвинтар.

“Десь наприкінці ХІІ – на початку ХІІІ століття церква перестала функціонувати, але цвинтар існував аж до монголів. Сам могильник — тришаровий. Цікаво, що у похованнях християн ХІІІ століття знайшли рештки долівкової плитки. Можливо, така традиція була”, — додає Петро Довгань.

  Як виявили археологи, на місці церкви уже в XIV столітті була лицарська садиба. На території фахівці знайшли колекцію озброєння — арбалетні стріли, шпори, підкову та залишки будинку.

  “Це могла бути двоповерхова вежа. Зважаючи на те, що ми знайшли дуже багато спеченої глини, це означає, що вона згоріла”, — каже директорка інституту археології Львівського університету Наталія Стеблій.

  На місці Малого городища у Буську археологи знайшли більше 4 тисяч артефактів. Цього року колекція археологічних знахідок поповнилася кількома сотнями керамічних плиток, церковними цвяхами і двома металевими ключами. А ще 12 наконечниками стріл арбалета, жіночною прикрасою — срібним скроневим кільцем, та наконечниками стріл із рогу. Розкопки ще тривають.

Поділитись у соцмережах: