Сьогодні – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

1 грудня Організація Об’єднаних Націй відзначає Всесвітній День боротьби зі СНІДом. Всесвітній день боротьби зі СНІДом став одним з найбільш визнаних міжнародних днів здоров’я і важливою можливістю для підвищення рівня обізнаності про це захворювання та його профілактику.

Україна віднесена ВООЗ до групи країн з концентрованою епідемією ВІЛ/СНІДу. Особливістю епідемії ВІЛ-інфекції на даному етапі є зростання випадків туберкульозу (ТБ) серед вперше зареєстрованих ВІЛ-позитивних осіб та високий рівень смертності серед пацієнтів з ко-інфекцією ТБ/ВІЛ.

За оціночними даними, в Україні близько 243 тисяч українців мають ВІЛ-позитивний статус. Розвиток епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Львівській області має ті ж закономірності, що й в цілому в Україні.

ВІЛ передається трьома чітко визначеними шляхами:

  • статевий шлях передачі при стосунках  без засобів захисту або з засобами захисту низької якості;
  • внаслідок вживання ін’єкційних наркотичних речовин при використанні одних і тих же  шприців і голок;
  • від матері до дитини під час вагітності, при народженні дитини  або грудному вигодовуванні.

  З  метою запобігання  інфікування ВІЛ рекомендують:

– не вживати наркотичні речовини, особливо ін’єкційним шляхом;

– не вступати в незахищені належним чином  статеві стосунки з випадковими партнерами;

– обстежуватись на ВІЛ чоловікам та жінкам перед створенням сім’ї;

– звертатись  для проведення профілактичного лікування вагітним ВІЛ-інфікованим та дітям, народженим від таких матерів.

Знання про наявність хвороби дає можливість своєчасно почати адекватне лікування та попередити її розвиток і прогресування. Якщо ВІЛ-позитивна людина отримує спеціальні ліки, – антиретровірусну терапію (АРТ) – вона не становить загрози для суспільства (лікування як профілактика). За науковими даними ризик передачі ВІЛ знижується на 96% при призначенні АРТ на ранніх стадіях (незалежно від кількості CD4-Т-лімфоцитів). Така людина може жити повноцінним життям і мати здорових дітей. ВООЗ рекомендує зменшити проміжок часу між тестуванням та лікуванням до 30 днів. Дослідження показали, що впродовж року ВІЛ-позитивний пацієнт, який не отримує потрібні ліки, інфікує в середньому ще дві людини.

Розширення доступу до лікування закладено в основу завдань, поставлених до 2020 року, метою яких є покласти край епідемії СНІДу до 2030 року: у 90% людей, які живуть з ВІЛ, має бути підтверджений ВІЛ-позитивний статус; з них 90% повинні отримувати АРТ; 90% людей, що приймають АРТ, мають мати невизначене вірусне навантаження.

Насправді спілкування з людьми, що живуть з ВІЛ / СНІД, не відрізняється від звичайного спілкування з іншими: головне, бути самим собою.

Поділитись у соцмережах: