У Буську відзначили 101-річницю Дня Соборності України

Сьогодні, як і по всій Україні, в Буському районі відзначили День Соборності України. Актовий зал Буської дитячої музичної школи був переповнений. Зібрались представники громадськості, працівники різних установ, багато молоді. 

Розпочався урочистий захід з виконання гімну України. Корзину квітів до підніжжя пам’ятника Незалежності України поклали маленькі дітки. 

Історію тодішніх подій детальніше розкрив у своєму виступі історик за освітою, голова Буської районної ради Богдан Глова. Він розказав про тогочасну урочисту обстановку в Києві на Софійській площі в цей морозяний день 22 січня 1919 року, коли ще зранку на вулиці виходили патріотично налаштована молодь, вчителі, не байдужі українці. На будинках вивішували українські прапори.  Об 11 годині прибула армія. О 12 год. проголосили сам Акт Злуки. Посол ЗУНРу Логин Цегельський передав голові Директорії Володимиру Винниченку грамоту про об’єднання ЗУНР з Великою Східною Україною. Звучав Національний Гімн України. Люди плакали, адже збувалась багаторічна мрія українців.

Проте, голова районної ради наголосив на тому, що ж штовхнуло тодішню владу до об’єднання?  І це великою мірою зовнішні загрози.  

25 жовтня (за старим календарем), 7 листопада (за новим Григоріанським) 2017 року сталась сумна для українців подія. До влади в Росії остаточно прийшли більшовики і розпочали безкомпромісний наступ на Україну. Це вимагало радикальних кроків у відповідь. Відповідно в листопаді 1917 року був підписаний ІІІ універсал де проголошено Українську Народну Республіку.

Та коли в грудні 1917 року був захоплений Харків, то вже 22 січня (за новим календарем, 9 січня за старим) 1918 року прийнятий ІV універсал де Українську Народну Республіку проголошено самостійною, незалежною державою українського народу. Та наступ більшовиків продовжився.

Натомість того ж 1918 року у Західній Україні також почала формуватись держава. 16 жовтня цісар дозволив народам Австро-Угорської імперії творити власні державні організми, чим і скористались українці. 18 жовтня 1918р. у Львові зібрались великі збори депутатів, інтелігенції, представників українських організацій і створили керівний орган Українську Національну Раду, яка уже на другий день проголосила Незалежну державу. Президентом обрали нашого земляка Євгена Петрушевича. 1 листопада у Львові відбулось повстання під проводом Дмитра Вітовського, в наслідок чого поляків вигнали зі Львова, а 13 листопада конституційно закріпили ЗУНР.

Як наголосив Богдан Глова, спочатку про злуку не йшлося, але коли Європа зрадила і підтримала поляків, особливо Франція, і 21 листопада поляки захопили Львів, а ЗУНР почала відступати до Тернополя, уже почали говорити про об’єднання з УНР.  1 грудня у Фастові укладено передвступний договір. 2 січня ЗУНР відступило до Станіслава і на другий день у Станіславі скликали збори Української Національної Ради на яких підтримали об’єднання з УНР. Участь у цих зборах брав і батько відомого українського діяча Степана Бандери Андрій Бандера. Та і це не врятувало молоду українську державу.

Пробували домовлятися з білогвардійцями, але ті сповідували російський шовінізм, основою якого було відновлення великої Росії і незалежної України там не передбачалось. В результаті в майбутньому програли обидві сторони.

Богдан Глова зазначив, що 12 листопада 1919 року відбулась остання спільна нарада ЗУНР та УНР, після чого керівництво ЗУНР пішло в еміграцію. А 8 грудня Найвища рада Антанти юридично узаконила окупацію Галичини. Варшавський договір 1920 року, згідно якого розділили Україну між Росією та Польщею по Збруч, підписувався уже без ЗУНР, а 1922 року вже насильно створена УРСР входить до складу Радянського союзу.

Та подія Дня соборності України віддзеркалила багаторічні прагнення українців до єдності та бажання відстоювати свою Незалежну державу, а також проявилась шовіністична налаштованість Росії до України, яка не мінялась століттями. Отже, потрібно пам’ятати про тих людей, які колись творили українську історію, вели боротьбу за Україну, як і про тих, які зараз захищають нашу державу на її Східних теренах від одвічного ворога, – підсумував виступаючий.

Голова Буської РДА Олег Коваль та міський голова Буська Ростислав Сліпець також наголосили на значимості Акта Злуки УНР та ЗУНР і привітали з цими подіями усіх присутніх.

У святковому концерті взяли участь народний колектив працівників культури (керівник Марія Іванів), вокальний дитячий колектив Буського будинку дитячої та юнацької творчості «Веселі нотки» (керівник Наталя Шишка), дитячий хоровий колектив Буської ДМШ (керівник Уляна Петришин), народний ансамбль пісні та музики «Перевесло» (керівник Євген Гнатюк), камерний оркестр ДМШ (керівник Ольга Керкало), Уляна Петришин, Ангеліна Кузьма, Галина Копитко, Назар Кузьма.

Ведучою свята була Любов Огороднік. 

Захід завершився спільним виконанням церковного гімну України «Боже великий, єдиний, нам Україну храни»!

Поділитись у соцмережах: