У Буську відзначили 111-ту річницю з Дня народження Степана Бандери

В сесійному залі Буської районної ради зібралася молодь, представники громадськості, депутати з метою відзначити 111-ту річницю з Дня народження відомого провідника українських націоналістів, лідера національно-визвольної боротьби за Незалежність України Степана Андрійовича Бандери. Розпочали захід спільним виконанням Гімну України.

  З історичною довідкою виступив голова Буської районної ради, історик за освітою Богдан Глова, який насамперед наголосив на впливу постаті батька Степана Бандери отця Андрія, який, підтримуючи формування Західноукраїнської Народної Республіки, організовував українську владу, голосував за Злуку ЗУНР та УНР будучи учасником делегації Української Національної Ради від Калушського повіту. Так формувався світогляд Степана Бандери, зокрема молодий Степан бачив прорахунки ЗУНР та УНР і відповідно переконувався, що за Незалежність України потрібно боротись твердіше та радикальніше.

 Богдан Глова пригадав про навчання у Стрийській  гімназії, перебування Степана Бандери у скаутській організації Пласт, про те, як майбутній провідник українського національно-визвольного руху хотів у 1927 році поступити в господарську академію в Чехословаччині, але польська влада не дала паспорта і тому це бажання стало нездійсненним. Тоді в цьому ж році Бандера вступив в Українську військову організацію, яка стала основою для формування Організації українських націоналістів. Згадано і навчання на агрономічному відділі Високої Політехнічної Школи м. Львів. Перед дипломними іспитами Степана Бандеру заарештовують  і ув’язнюють. Вже тоді він представляв ОУН в яку вступив у 1929р. Пригадав історик і сумнозвісний Варшавський процес, під час якого 13 січня 1936 року Степана Бандеру звинуватили у вбивстві міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Перацького і засудили до смертної кари, яку пізніше замінили довічним ув’язненням. Саме на цьому процесі Степан Бандера став відомим, здобув авторитет серед побратимів, бо вів себе відкрито та відважно, назвав себе громадянином України, розкрив програмні засади ОУН, офіційно визнавши себе її представником і надав детальну інформацію про голодомор у Східній Україні, про що написали газети. Бо до того СРСР ретельно приховував цю інформацію Коли Степан Бандера сидів у тюрмі, спецслужби радянської Росії 23 травня 1938 року в Роттердамі убили провідника ОУН Євгена Коновальця і ОУН очолив Андрій Мельник. Та коли розпочалась друга світова війна, з тюрми, де сидів Бандера, втекла адміністрація і всі в’язні вийшли на волю. Повернувшись у лави ОУН Степан Бандера разом з іншими побратимами, які також повернулись з тюрем, вимагав рішучих дій. Закінчилось це тим, що у 1940 році створена окрема радикальна гілка ОУН, яку Бандера офіційно очолив в травні 1941р., куди увійшли здебільшого молоді радикальні націоналісти.

   Присутнім було наголошено, що одним з рішучих і радикальних їхніх  кроків стало проголошення 30 червня 1941 року у самім лігві німецької окупації Української незалежної держави. Гітлер не міг з цим змиритись, тож вимагав від Бандери відмовитись від Акту відновлення Української Держави, проте Бандера розумів, що якщо зараз відмовиться від Незалежності, то дасть привід ворогам маніпулювати цим в майбутньому, тому був непохитним. Фашисти закатували до смерті двох його рідних братів, – Олексу та Володимира. Степана Бандеру відправили спочатку у Берлінську тюрму, а потім в німецький концтабір Заксенхаузен. У 1944 Бандеру звільнили і пробували переконати його піти на співпрацю з метою організовувати опір радянській владі. Але на співпрацю з Гітлером Бандера не пішов. Почав організовувати діяльність ОУН в еміграції. Жив в Мюнхені під прізвищем Штефан Попель. Та радянські спецслужби вели справжнє полювання на відомого українського провідника і 15 жовтня 1959 року завербований Богдан Сташинський убиває Степана Бандеру спеціально розробленим для цього пістолетом з ціанідом. В пістолеті була навіть спеціальна сітка, яка ловила скло від роздавленої ампули, щоб осколків скла не було на шкірі і усе можна було подати як серцевий напад, а вбивця перед пострілом приймав спеціальну таблетку-антидот І то перший раз нападник не наважився убити і викинув пістолет. Проте йому дали інший і вбивство таки сталось. Та вбивця зрозумів, що тепер полюють на нього самого і здався та про все розказав. У 1961 Німецький Верховний Суд замовником вбивства визнає радянський уряд у Москві. Тому ми повинні берегти пам’ять та шанувати таку постать Великого українця, як Степан Бандера.

  Привітав присутніх з Днем народження відомого українського провідника і голова Буської районної адміністрації Олег Коваль.

  Також, під час заходу виступив відомий в районі Народний вокальний ансамбль «Січові стрільці» Задвір’янського Народного дому (керівник Роман Ладига), а також  присутні переглянули документальний фільм про Степана Бандеру. Ведучою заходу була Ірина Калиновська.

  Завершили захід виконанням Гімну ОУН «Зродились ми великої години». 

Поділитись у соцмережах: