У Буську функціонує музей національно-визвольної боротьби

Військові однострої XX-XXI ст., почесні відзнаки, зброя, експонати з подій Євромайдану та із зони бойових дій на Сході. Усе це – в музеї національно-визвольної боротьби у Буську, який облаштували в колишньому приміщенні земельного відділу по вулиці Київська, 22.

Ініціатива створити такий музей народилася кілька років тому від молодих районних представників Української Народної Самооборони та Правого сектору. У нас в Україні є різні визначні місця, пов’язані з національно-визвольною боротьбою українського народу. Тому відзначаючи історичні дати і події, хлопцями було прийнято рішення заснувати музей, який би не лише опікувався цією історичною спадщиною, але демонстрував дух боротьби та незламності нашого народу, зберігаючи про це визначну світову пам’ять.

– Музейну кімнату створено з «чистого аркуша». Завдяки допомозі небайдужих мешканців Бущини нам вдалось зібрати чимало історичних експонатів: від часів Першої світової війни до сьогоднішніх подій на Сході, розповідає керівник музею, волонтер Назар Михайлюк. Щоправда, стан приміщення бажає кращого: вже тричі білили стіни і робили невеличкий ремонт, але плануємо повністю кімнату відремонтувати. Дане приміщення перебуває на балансі УНСО і Правого сектору Буського району. Власними зусиллями обладнали кімнату і проводимо екскурсії для школярів та дорослих. Гостями вже встигли побувати учні буських шкіл та Олеського ліцею. Підтримку нашій ідеї висловив міський голова Буська Ростислав Сліпець.

Музейна кімната простора і охайна. Тут на столах розміщені колишні міни часів Першої і Другої світової війни; німецькі тубоси, в яких зберігали та передавали важливі документи, що слугувало захистом від проникнення води; гільзи з різних автоматів; шоломи дивізії «Галичина», УПА і теперішніх сучасних воїнів АТО; муляжі автоматів АК-47 та АКМ; противогазники, які можна приміряти; гранати, прості пістолети тощо.

Зберігається у музеї також славнозвісний майданівський щит, яким українці оборонялись у буремні лютневі дні 2014 року в Києві. Є й розмальована каска.

На стінах музею розвішані синьо-жовтий стяг, червоно-чорний прапор УПА та шеврони усіх українських бригад і добровольчих батальйонів, що беруть участь або раніше брали участь в антитерористичній операції на Донбасі.

У музеї від екскурсоводів Назара Михайлюка та Тараса Тимчишина можна послухати історію про предмети, громадських діячів, завдяки чиїй боротьбі стало можливим відновлення незалежності України. Кожен відвідувач має можливість сфотографуватись з експонатами. Минулого року в музеї навіть влаштували показ історичного фільму «Червоний».

У наших планах – це розширити музей, зібрати нові цікаві експонати, щоб й надалі залучати молодь до патріотичного виховання, – ділиться з журналістами Назар Михайлюк, На базі УНСО і Правого Сектору буде відкриватись підготовча база для дітей, де будуть проходити навчання з надання першої медичної допомоги та подолання смуги перешкод для фізичної підготовки.

Для цього на подвір’ї приміщення музею хлопці самотужки очищують територію від чагарників, побутового сміття та встановлюватимуть літню площадку із сучасними турнікетами. Мають надію, що для реалізації задуманого їм  допоможуть місцеві підприємці.

Фото Романа МАТВІЮКА

Поділитись у соцмережах: