У селищі Красне вшанували пам’ять загиблих летунів Української Галицької Армії

Захід пам’яті за загиблими летунами відбувся сьогодні, у день 102-річниці цієї трагічної події, біля братської могили борців за волю України. Саме там перепоховані останки шістьох загиблих захисників українського неба.

Панахиду провели настоятелі місцевих храмів – о.Володимир Целень та о.Юрій Толочний.

З промовою до учасників вшанувань, звернувся Красненський селищний голова Роман Фурда, який розповів, що для вирішення кадрової проблеми авіації ЗУНР в січні 1919 року в Красному було створено два навчальні курси для підготовки повітряних спостерігачів і мотористів, старшин-розвідників та підстаршин-механіків. Курс вишколу старшин проводив досвідчений бойовий старшина – полковник Борис Губар. В день були на фронті, в майстернях біля літаків, а вечором слухали курси. Цього трагічного вечора 5 лютого 1919 року в кімнаті біля старшинської їдальні зібралися старшини, щоб послухати лекцію полковника Губара і пройти практичне заняття з теми «Скидання бомб з літака по великорозмірних цілях». Предметом вивчення була бомба німецького виробництва, яку сотня декілька днів перед тим одержала у вагоні з бомбами від уряду Директорії з Великої України. Ці бомби були дуже небезпечними бо наповнені вибухівкою – тринітротолуолом (розрахована на рухомі цілі). Напередодні занять полковник розібрав цю бомбу у себе в кімнаті і потім склав її назад, але забув поставити пружину запобіжника. І вже на занятті, коли перед курсантами полковник почав відкручувати у бомбі підривник (так званий «пропелер»), пролунав потужний вибух. Загинув цвіт летунства армії ЗУНРу: полковник Борис Губар; поручники: Орест Гумецький; Олекса Басин; Василь Томенко; Іван Лупул; Хорунжі: Хазбулат Кануков; Михайло Нестор; Осип Швець. Усіх, окрім поручників Томенка та Лупула поховали у Красному (6 чоловік).

Згодом запалили лампадки на могилах Красненський селищний голова Роман Фурда, його заступник Андрій Лащук, секретар селищної ради Світлана Дідух, депутат селищної ради Степан Миляновський, ексголова Буської районної ради Богдан Глова, голова організації політв’язнів та репресованих Сергій Бондаренко, учасники спілки бойових дій в АТО «Побратими України» та волонтери.

На завершення заходу усі присутні заспівали Гімн України.

Квіти від керівництва громади та учасників АТО цього дня лягли також до підніжжя пам’ятника Героям українського неба, який встановлено у Красному.

Поділитись у соцмережах: