У селі Соколівка відзначили 155-річчя від дня народження отця Володимира Кальби

З нагоди 155-річчя від дня народження отця Володимира Кальби керівництво району, представники Соколівської сільської ради та громадськість вшанували пам’ять українського державника, який закладав підвалини нашої суверенності, твердо вірив у незалежність і об’єднання України. Пам’ять великого українця, який, споруджуючи Маркіянів Хрест на Підлиській горі, мав намір насипати курган біля нього, щоб пам’ятники Тарасу Шевченку на Чернечій горі в Каневі і Маркіяну Шашкевичу перекликались між собою і вели до об’єднання українського народу.

Делегація у складі голови Буської РДА Олега Коваля, його першого заступника Богдана Гринишина, заступника голови Буської районної ради Романа Фурди, керівниці сектору освіти Галини Олійник, керівниці сектору культури молоді та спорту Людмили Ціхоцької, голови Соколівської сільської ради Мирослави Леськів, директора місцевої школи Михайла Ксьондзика та працівників місцевого будинку культури завітали на соколівський цвинтар до місця спочину отця Володимира Кальби, де помолились та поклали квіти.

Опісля директор місцевої школи Михайло Ксьондзик провів для гостей екскурсію шкільним музеєм, розповів про історію села Соколівки.

155 роки тому, 28 липня 1865 р., в селі Острів біля Тернополя в родині священика Теодора й Олени з дому Любовичів народився син Володимир. Навчався спершу в народній школі в Острові, а потім – у гімназії в Бережанах. Після закінчення вступив до Львівського університету, а після двох курсів правничого факультету перевівся на теологічні студії, які закінчив 1889 року. Перед висвяченням він одружився з Мальвіною, донькою отця І. Левицького. Свою священичу працю розпочав у парохіальному деканаті в місті Бережани, потім – у селі Сасові Золочівського повіту. З кінця 1899 р. був призначений постійним парохом-настоятелем церкви села Соколівки Золочівського повіту.

У цей час більшість населення Золочівського та Бродівського повітів була під впливом москвофільських поглядів. Будучи людиною, відданою душею і тілом своєму народові, о. Володимир Кальба, як і інші, включився в боротьбу за поширення духовного та національно-просвітного руху українського відродження.

Отець Володимир Кальба вперше серед священників поєднав свою духовну діяльність із громадсько-політичною, переборюючи опір із боку влади та промосковсько налаштованих священників. Він засновував читальні “Просвіти” в селі Соколівці та в сусідніх селах. Схожу діяльність вів у Золочеві та Бродах. Став одним із перших основоположників і фундаторів Рогатинської, Яворівської та Буської гімназій.

Саме він на засіданні головного відділу Товариства “Просвіта” у Львові 1910 р. став ініціатором підняття та звеличення пам’яті великого діяча української культури та мови о. Маркіяна Шашкевича.

Багато добрих справ здійснив отець Кальба. Тому громадськість Соколівки шанує пам’ять свого духовного провідника. Ще в ті далекі роки на його могилі спорудили величавий пам’ятник. Соколівська середня школа носить його ім’я. Біля школи буде встановлено пам’ятник-бюст.

Варто зазначити, що місцевій школі присвоєно ім’я о.Володимира Кальби. Пам’ять про нього живе в душах соколівчан, які у 2010 році ще й відкрили пам’ятник великому сподвижнику української ідеї на території місцевої школи.

На завершення вшанування керівництво району зазначило, що життя отця Володимира Кальби може слугувати для усіх нас тією мудрою книгою, з якої варто черпати науку, як служити громаді, як громадське, суспільне ставити вище свого особистого.

Поділитись у соцмережах: