Що таке туберкульоз?

Туберкульоз проголошений глобальною небезпекою ще з 1993 року Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я. З метою привернення уваги до неї країн всього світу вирішено відзначати 24 березня, як Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Саме в цей день, 24 березня 1882 року німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив  про відкриття мікобактерії (збудника) туберкульозу (паличка Коха).  

За даними Центру громадського здоров`я, щороку в Україні реєструють десятки тисяч нових випадків захворювань і лише 8-10% з них — у соціально-незахищених громадян. У 2019 році в Україні було зареєстровано 25 237 випадків туберкульозу (вперше зареєстрованих та рецидивів). Це на 3,5% менше, ніж у 2018 році. 

У Буському районі епідемічна ситуація із захворюваності на туберкульоз залишається нестійкою. За 2019 рік зареєстровано 33 випадки захворювання на туберкульоз органів дихання, з яких 88% складають хворі із заразними формами туберкульозу (виділення мікобактерій туберкульозу), що свідчить про пізнє звернення хворих за наданням медичної допомоги.

За І квартал 2020 року в районі вперше діагностовано 6 випадків захворювання туберкульозу легень, з них підтверджено бактеріологічно – 4, зареєстровано 1 випадок серед дітей віком до 17 років.   

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке виникає в результаті інфікування мікобактеріями туберкульозу. Джерело інфекції – хвора на туберкульоз людина. Зараження найчастіше відбувається під час спілкування з хворою людиною при вдиханні мікобактерій туберкульозу з дрібними краплями мокротиння та слини. Один невиявлений хворий може заразити від 10 до 12 людей. Для дітей велику небезпеку становлять хворі родичі. 

На ранніх стадіях туберкульоз часто протікає без симптомів. Захворювання виявляють тільки при проходженні рентгенологічного обстеження. При появі основних симтомів захворювання, таких як кашель понад 2 тижні, зниження або відсутність апетиту,  втрата ваги, підвищена пітливість (особливо вночі) та загальна слабкість необхідно негайно звернутися до сімейного лікаря за місцем проживання для проходження обстеження. Для діагностики туберкульозу використовують рентгенологічне обстеження легень та лабораторні методи, у дітей – туберкулінодіагностику (реакція Манту дозволяє виявити ступінь інфікування організму туберкульозними бактеріями).  Працюючі особи, які мають тісні контакти з людьми (медичні працівники, працівники громадського харчування та торгівлі, транспорту, працівники виховних та навчальних закладів, соціальні працівники)  мають обов’язково проходити медичний профілактичний огляд з метою раннього виявлення та лікування захворювання і усунення ризику щодо оточуючих осіб. 

Щоб не захворіти на туберкульоз потрібно вести здоровий спосіб життя, бути фізично активним, повноцінно і раціонально харчуватися, дотримуватися правил особистої гігієни, належних умов праці та відпочинку, уникати стресів, в робочому колективі своєчасно проходити профілактичні огляди. У дітей  методом профілактики  туберкульозу є вакцинація вакциною БЦЖ, здійснюється в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя.

За додаткою інформацією щодо захворювання і симптомів, звертайтесь до свого сімейного лікаря!

Ми повинні визнати, що люди з туберкульозом вразливі до COVID-19, та забезпечити безперервний доступ до профілактики, діагностики і лікування туберкульозу.

Ділитися досвідом боротьби з туберкульозом. Наш першочерговий обов’язок у боротьбі з COVID-19 – захистити вразливих людей. Так само закликаємо підтримувати, захищати та надихати медичних працівників та усіх героїв, які борються з туберкульозом та COVID-19 на передовій.

Бродівський  міжрайонний відділ ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України»

Поділитись у соцмережах: