Як оформити право власності на земельну частку пай

Департамент агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації нагадує про важливість оформлення права власності на земельну частку пай та пропонує розглянути як покроково досягнути необхідного результату.

   Поняття «невитребувана земельна частка (пай)» врегульовується новою редакцією Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (надалі – Закон). А саме до даної категорії відносять земельну частку (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості) (ст. 13 Закону).
   Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), є сертифікат, свідоцтво про право на спадщину, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) (ст. 2 Закону).
     Отже, розглянемо процедуру оформлення права власності:
  По-перше, власникові або його спадкоємцеві необхідно звернутися до відповідної сільської, селищної, міської ради із заявою про виділення належної земельної частки (паю) у натурі (на місцевості) та надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі.
  По-друге, після отриманого рішення місцевою радою, укласти договір із землевпорядною організацією на виконання робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та виготовлення відповідної документації із землеустрою. Слід відзначити, що такий договір може бути укладений не лише особою, яка має право на земельну частку (пай), але й місцевою радою. Іншими словами договір укладає той, за чий рахунок виготовляється така документація.
  По-третє, після виготовлення відповідної документації із землеустрою слід звернутися до Державного кадастрового реєстратора із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки та отримати Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Лише тоді, земельній ділянці буде присвоєний кадастровий номер.
   По-четверте, необхідно звернутися до місцевої ради із заявою про затвердження документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
  Останнім кроком, після затвердження документації із землеустрою місцевою радою, слід зареєструвати право власності на земельну ділянку. Саме для цього можна звернутися або до державного реєстратора, який знаходиться у центрі надання адміністративних послуг, або ж до нотаріуса. В результаті – отримаєте Витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку.
  Після дотримання зазначеної процедури, земельна ділянка буде сформована як об’єкт цивільних прав, а особа стане законним її власником та зможе належними чином нею розпоряджатися.
   «Наголошуємо, що у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки і такий пай, після формування у земельну ділянку, за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передається у комунальну власність територіальної громади, у порядку визнання майна безхазяйним. Що ж стосується власників, які пропустили встановлений Законом строк оформлення свого права власності, з поважної причини, суд може визначити додатковий строк достатній для його оформлення», – зазначила директор департаменту Тетяна Гетьман.
Поділитись у соцмережах: