
Бродівський відділ ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ України» нагадує, у жовтні 2021 року в Україні зафіксували випадок поліомієліту в Рівненській області.
За результатами досліджень у Регіональній референс-лабораторії м.Гельсінкі, півторарічна дівчинка інфікувалася дериватом вакцинного поліовірусу типу 2 (VDPV2) та має параліч.
Аби надати кожній дитині індивідуальний захист від інфікування поліовірусом, з 1 лютого 2022 року розпочалася кампанія імунізації проти поліо.
У Львівській області з початку кампанії щеплено 16042 дітей, при плані 19589, що становить 82%.
Що таке поліомієліт?
Це високоінфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус. У близько 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишківника і вражає центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.
Інкубаційний період поліомієліту (час від інфікування до перших проявів хвороби) становить 3-35 днів. Реєструються не паралітичні та паралітичні форми поліомієліту. Першими симптомами захворювання є лихоманка, втома, головний біль, кашель, риніт, диспепсичні прояви (нудота, блювота, тощо), ригідність шиї і біль в кінцівках.
Збудник поліомієліту, що необхідно знати.
Поліовірус досить стійкий в умовах зовнішнього середовища: у молоці при температурі 18-200 залишається життєздатним протягом місяця; у воді виживає до 118 днів; у фекаліях виживає 3-4 місяці. Має високу стійкість до низьких температур, витримує заморожування. Має стійкість до відомих антибіотиків, хіміопрепаратів, витримує дію 700 спирту. Кип’ятіння вбиває вірус миттєво, він гине під впливом ультрафіолетових променів.
Вірус у виділеннях з носоглотки хворого після зараження з’являється через 36 годин, у випорожненнях – через 72 години й продовжує виявлятися в носоглотці протягом 1 тижня, а у випорожненнях – до 2-х місяців.
Хворі особливо небезпечні в останні дні інкубації (період від моменту потрапляння вірусу до початку клінічних проявів) та в перші дні хвороби.
Найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до п’яти років.
Механізм передачі поліомієліту.
Джерело інфекції – тільки людина: хвора чи носій. До здорової людини збудник потрапляє через рот з часточками випорожнень хворого. Це – фекально-оральний (провідний) механізм передачі. Може реалізовуватись і крапельний (аерогенний) механізм.
Шляхи передачі поліомієліту – харчовий (з інфікованими харчовими продуктами, в т.ч. овочами, фруктами), водний (через воду джерел водопостачання з фекальним забрудненням; через воду відкритих водойм, що використовують для купання в теплу пору року), контактно-побутовий(через інфіковані предмети побуту, руки). Механічним переносником збудника можуть бути мухи. Спалахам поліомієліту також може сприяти міграція населення (масові виїзди в місця відпочинку, переміщення мігрантів, біженців з країн, де є високий ризик виникнення поліомієліту).
Сезонність захворювання – літньо-осіння пора року.
Які ускладнення може зумовити поліомієліт?
Невиліковний параліч є одним з найважчих ускладнень. Він може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. У разі одужанні після поліомієліту функції вражених недугою нервів і м’язів не відновлюються.
Тому вкрай важливо пам’ятати про захист від поліомієліту!
Ліків проти поліо не існує. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація.
В Україні вакцинація проти поліомієліту є в переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити у комунальних закладах безоплатно відповідно до Календаря щеплень за таким розкладом:
- у 2 місяці — 1 доза;
- у 4 місяці — 2 доза;
- у 6 місяців — 3 доза;
- у 18 місяців — 4 доза;
- у 6 років — 5 доза;
- у 14 років — 6 доза.
Вакцини, що застосовують державні й приватні клініки, зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні.
Що робити, якщо дитина пропустила чи не робила щеплення взагалі?
Неодмінно надолужити! Якщо графік порушено, вакцинуватися можна проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Головне — стежити за дотриманням інтервалів введення доз, щоб досягти максимальної ефективності.
Оновлений графік щеплень можна скласти із сімейним лікарем.
Пам’ятайте!
Вакцинація не потребує підготовки чи змін у способі життя. Жоден наказ МОЗ чи міжнародний протокол не вимагає спеціальних аналізів чи додаткових обстежень.
Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання — це не протипоказання до щеплення! Навпаки: діти з хронічними недугами більш уразливі, тому потребують захисту передусім.