Обережно! Сказ!

Сказ залишається одним з найбільш небезпечних інфекційних (зоонозних) захворювань у більшості країн світу, в тому числі й в Україні. Це пов’язано з тим, що лікування від цього захворювання немає, якщо його не попередити, у 100% закінчується летально. Причому людина помирає протягом 4-5 днів у важких муках.

 Напередодні свята Богоявлення Господнього, 17.01.2023 року, в присадибну садибу м.Буськ забігла лисиця, яка мала вигляд скаженої, хворої тварини. Господар миттєво зреагував на дану ситуацію та знищив лисицю повідомивши Буську ДЛікВМ. При вірусологічному дослідженні на сказ патматеріалу з головного мозку лисиці, Львівською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів  та захисту споживачів, виявлені специфічні свічення, характерні  для  вірусу сказу від 18.01.2023р. 

  Фахівцями Бродівського відділу ДУ «Львівський ОЦКПХ  МОЗ України» спільно з представниками Буського відділу Золочівського РУ ГУ ДПСС у Львівській області, Буської ДЛікВМ проведено епідеміологічне розслідування осередку сказу лисиці. Осіб, які могли зазнати ризику інфікування вірусом сказу не виявлено.

 Спеціалістами ветеринарної медицини проведено вимушену дезінфекцію місця де перебувала лисиця та розпочали виконання комплексу заходів щодо ліквідації захворювання на сказ серед тварин.

 Нагадаємо, що у 2022 році на території Бущини  зафіксовано 4 випадки сказу серед тварин (лисиці -2, коти -2), а саме у м.Буськ, с.Балучин, с.Задвір`я та с. Журатин.  З приводу покусів та нанесення травм тваринами  до медиків звернулись 49  осіб. Покуси нанесли 31 собака, з них – 5 безпритульних, 16  котів, з них 4 безпритульних та 1 сірий пацюк.  

 У Львівській області останні випадки захворювання людини на сказ були зареєстровані у 2009 році у мешканця м.Борислава та в 2018 році у мешканки  Городоцького району. 

  Сказ (гідрофобія) — гостра інфекційна хвороба з групи зоонозів, збудником якої є нейротропний вірус із сімейства рабдовірусів, характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і абсолютно несприятливим прогнозом при відсутності своєчасної специфічної профілактики.

 Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Основним резервуаром збудника сказу у дикій природі, як і раніше залишається червона лисиця (40% від усіх захворілих тварин). Продовжує залишатися значною кількість випадків сказу серед собак і котів, які найбільш наближені до людей та являють для них головну небезпеку щодо інфікування збудником сказу. Особливе занепокоєння викликає висока чисельність у населених пунктах безпритульних собак та котів. Напружена епізоотична ситуація зі сказу створює постійну загрозу його виникнення у людей.

   Інкубаційний період сказу триває зазвичай 1-3 місяці, але може бути від 1 тижня до більш одного року. Тривалість залежить від місця укусу (найбільш небезпечні укуси голови, шиї, обличчя, пальців рук), виду тварини, яка нанесла укус (найнебезпечніші укуси дикими тваринами) та вірулентності збудника сказу.

   Початковими симптомами сказу є висока температура і багатьох випадках біль або незвичайні, незрозумілі відчуття: поколювання або печіння (парестезія) у місці рани. У міру поширення вірусу помцентральній нервовій системі розвивається прогресивне, смертельне запалення головного і спинного мозку. У хворих з`являється безсоння, страх, наростають явища збудження, виражена водобоязнь (гідрофобія) – це спазми м’язів глотки та гортані (властиво тільки захворюванню людини), аерофобія, фотофобія. Збудження змінюється паралічами, розладом функцій серця та дихання і хворий помирає.

 У тварин захворювання на сказ протікає по-різному. Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки – втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність і вдень з’являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Собаки, хворі на сказ спочатку стають пригнічені, в них поганий апетит, потім виявляється неспокій, собака гавкає без причини, може ковтати неїстівні предмети (каміння). В міру наростання збудження собака може тікати з дому, стає агресивним, нападає на людей та тварин. Період збудження триває 3-4 дні, потім настають приступи судом та паралічів. Собаки гинуть на 6-8-й день захворювання. Коти за своєю природою схильні до мандрування, пропадають на декілька днів, віддаляючись від дому на 10-15км. При цьому можливі контакти з лисицями, окрім цього ці тварини харчуються миловидними гризунами. Перші ознаки захворювання у котів наступають раптово, відмічається неспокій, збудження, погляд наляканий (дуже характерно!), обережний. Відмовляється від їжі. На наступний день стають агресивні, зі злістю нападають на людей і собак. Жертвами однієї кішки можуть бути 3-4 людини. Збудження триває 1-2 дні, а потім розвиваються паралічі. Тварини гинуть протягом 2-5 днів. 

Щоб запобігти захворюванню на сказ та смерті від цієї особливо небезпечної хвороби, необхідно:

  1. Уникати контактів з безпритульними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпеку таких контактів;
  2. Якщо покусала або ослинила підозріла (невідома) тварина чи дика тварина, потрібно промити місце укусу струменем теплої води з милом, а потім краї рани обробити 70% розчином спирту або 5% спиртовим розчином йоду, накласти асептичну пов`язку та якомога швидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного лікування за затвердженою схемою у відповідності до вимог інструкції щодо застосування вакцини та імуноглобуліну, в т.ч. в обов’язковому порядку в суботу, неділю та святкові дні.
  3. Якщо Вас вкусила відома домашня тварина, для встановлення за нею ветеринарного спостереження, необхідно з`ясувати прізвище та адресу власника тварини.
  4. Потрібно своєчасно робити щеплення домашнім тваринам. Під час проведення антирабічного лікування дуже важливо дотримуватись встановленого лікарем режиму, а саме не можна переохолоджуватись, перегріватись, фізично перевтомлюватись, вживати спиртні напої.

Пам`ятайте! Захворювання на сказ закінчується смертю хворого у 100%.

Лише своєчасно виконана вакцинація захистить Вас від захворювання  та врятує Вам життя! Не будьте байдужими до свого здоров’я та життя!!! #Ми працюємо, щоб Ви були здорові!

Василь ШЕВЧУК, завідувач Бродівським відділом
ДУ «Львівський ОЦКХП МОЗ України

Advertisement
Поділитись у соцмережах: