У селищі Красне вшанували пам’ять сина Великого Каменяра Петра Франка

Більше сто років тому син Івана Франка Петро організував у селищі Красне авіаційну частину в УГА, базу летунства. Сьогодні з нагоди вшанування 130-річниці від дня народження Петра Франка до селища завітала невеличка делегація його нащадків та науковців.

Серед гостей (на фото зліва)правнук Івана Франка Петро Галущак, його дружина Олеся, внучка Петра Франка Любов Галущак, директор музею Івана Франка у Львові Богдан Тихолоз і його дружина Наталія – науковець, яка вивчає життєпис Івана Франка і його родині зв’язки.

Вітали гостей голова Буської райдержадміністрації Олег Коваль, голова Буської районної ради Богдан Глова, селищний голова Микола Чучман, керівниця сектору культури, молоді та спорту Людмила Ціхоцька та український мовознавець Іван Ціхоцький.

На перетині вулиць Івана Франка та Залізничної настоятелі місцевих храмів Юрій Толочний, Володимир Целень та Степан Жукровський здійснили освячення меморіальної плити на будинку, який колись належав до комплексу споруд військової авіаційної бази летунського полку Української Галицької армії який організував й очолював в Красному (1918-1919)  референт летунства при державному секретаріаті військових справ Західно-Української народної республіки сотник Петро Франко (1980-1941). Сьогодні в даному будинку розміщується магазин будівельних матеріалів.

Після цього делегація здійснила покладання квітів до пам’ятника летунам УГА та меморіального комплексу «Борцям за волю України».  На згадку про відвідини зробили світлини.

Для гостей провели оглядини краєзнавчим музеєм, де зібрана інформація про базування авіації УГА в Красному: збережені схеми планування маршрутів, розміщення авіаційної бази тощо.

Також гості відвідали у Буську церкву св.Онуфрія та могилу отця Сильвестера Калиновича.

Коли у листопаді 1918 р. Петро Франко обирав ще тодішнє місто Красне місцем формування Летунського відділу УГА, то, мабуть, до усіх раціональних аргументів, якими він керувався, треба було б додати ще і запал закоханого серця молодого поручника. Бо ж м.Красне розташоване усього 5 км від Буська… Сама авіація УГА в Красному постала у грудні 1918 р. з авіаційного відділу, що його на авіаційній базі в Красному організував сотник Петро Франко (син Івана Франка); при допомозі висококваліфікованих пілотів колишньої російської армії було організовано авіаційний полк, що складався з 3 авіаційних сотень, авіашколи, технічної сотні і сотні обслуги; станом на квітень 1919 р. у полку нараховувалось 35 старшин, 300 вояків та понад 20 бойових літаків французького, німецького, угорського, австрійського та російського виробництва.

/фото Роман Матвіюк

 

а

 

Advertisement
Поділитись у соцмережах: