Олексіївська сільська громада на Харківщині: перші результати роботи

Соціальний автобус в громаді, підтримка первинної та вторинної меддопомоги, робота кооперативу з переробки ягідної продукції, фестиваль розвитку особливості, – це не весь перелік того, чим може похвалитись Олексіївська сільська громада, що на Харківщині за 1,5 роки своєї роботи.

В рамках проєкту «Реформи в Україні очима регіональних журналістів», що проводиться Харківським пресклубом, мав нагоду завітати в Олексіївську сільську громаду, яка була утворена в липні 2019 року внаслідок добровільного об’єднання 7 сільських рад. Після проведення місцевих виборів минулого року до складу громади приєдналися ще дві сільські ради, тепер населення майже 7 тисяч осіб. Голова громади – досвідчений управлінець Анатолій Страхов.

Медичні послуги у ФОП-лікаря, але за рахунок держави

Медична сфера є одним з головних пріоритетів в роботі громади, тут добре розуміють важливість надання якісних медичних послуг населенню, особливо первинною ланкою медицини, коли проводиться рання діагностика захворювання. Відтак в громаді функціонує практика сімейного лікаря-ФОП, що відповідає всім необхідним вимогам для того, щоб надавати пацієнтам увесь перелік послу, регламентований законодавством. Всі послуги та аналізи в межах гарантованого пакету – безоплатні для пацієнтів, які уклали з лікарем декларації. Лікар-ФОП отримує напряму кошти від Національної служби здоров’я України за кожного пацієнта. Допомагає з орендою приміщення та обладнанням сільська рада та депутати.

Для ефективного надання вторинної медичної допомоги, громада заключила угоду з районною центральною лікарнею, розробивши Програму підтримки роботи вторинної ланки. З бюджету громади виділено 120 тис. грн. на проведення виїзних оглядів лікарів на базі медичних закладів громади. За кошти громади вдається покрити витрати на харчування, закупити інсулін, оплатити лікування, а за новонароджених дітей навіть нараховують по три тисячі гривень.

Соціальний автобус та соціальні послуги  – в громаді

Наприкінці грудня минулого року в громаді запустили соціальний автобус, який виконує рейси двічі на день між найвіддаленішими селами та центром громади. Соціальним автобусом можуть скористатись усі, без винятку, жителі громади. Однак пріоритет у безоплатному перевезенні пасажирів надається пільговій категорії громадян.  Робота соціального автобуса допомагає жителям громади не лише безкоштовно й безпроблемно діставатися усіх населених пунктів, а й зняти соціальну напругу. Адже місцеві перевізники, які працюють на цій території, не завжди добросовісно виконують свою роботу. Не зважаючи на те, що сільська рада доплачує їм за перевезення пільгової категорії громадян, вони не завжди вчасно та регулярно з’являються на затребуваних маршрутах.

В громаді при Офісі старост надаються соціальні послуги: оформлення субсидій, пільг тощо. В день візиту до Михайлівського старостинського округу вдалось побачити й роботу соціального перука, послуги якого є також безкоштовними. А ще тут гостинно журналістів зустрічав народний вокальний ансамбль, якому понад 50 років.

«Робота соціального перука спрямована на надання послуг найвразливішим категоріям громадян: літнім людям, бідним, пільговикам, дітям з малозабезпечених та багатодітних родин тощо», – розповіла староста Михайлівського старостинського округу Лариса Шевлякова.

Ще одним соціальним проєктом є те, що мешканці громади платять за воду лише єдину суму – 30 грн. за місяць. На території громади також функціонує сільськогосподарський кооператив «Екофорт», зараз він приймає участь у грантовому проєкті з переробки ягідної продукції.

У планах – проведення ремонту вуличного освітлення, закупівля сміттєвоза та реалізація нових корисних проєктів.

Як зазначає сільський голова Олексіївської громади Анатолій Страхов, децентралізація дійсно допомагає розвиватися громаді. Торік бюджет громади складав 17 млн.грн., а цьогоріч – 64 млн.грн., завдяки збільшенню надходжень від податку на дохід фізичних осіб.

Експерт з питань децентралізації Центру розвитку місцевого самоврядування Віктор Нестеренко, зауважує, що Олексіївська сільська громада за більше року роботи продемонструвала на власних прикладах, що дає децентралізація для кожного мешканця громади.

Фестиваль всебічного розвитку особливості

Цікавим є те, що громада проводить фестиваль всебічного розвитку особливості «Коло Лісу», який відбувався вже вісім раз за три роки на території Верхньобишкинського старостинського округу. Організатори розповіли, що особливості фестивалю в тому, що тут проводять на мальовничій природі практику йоги, тайцзицюань, дзен медитації, музичні концерти, кінотеатр під відкритим небом, майстер класи тощо. Гості проживають в затишному наметовому таборі. Цьогоріч фестиваль відбудеться у травні.

Роман МАТВІЮК, Львівщина-Харківщина. Фото автора

Поділитись у соцмережах: