«Кожен голова громади має увійти в історію», – Новоселівський голова громади Євген Бова

Молодий науковець, кандидат юридичних наук, голова громади Євген Бова, який очолює громаду з жовтня 2020 року не боїться вдаватись до непопулярних кроків, щоб успішно розвивати громаду. Він здобув три вищі освіти і наразі у польському вищі здобуває четверту. 

Громада без старост

   Новоселівська громада на Полтавщині – це 34 населених пункти, населення – 5,5 тисячі людей. При об’єднанні, кожна з громад перетягувала на себе першість, тож почалися конфліктні ситуації і навіть війни. Як адвокат, голова громади узгодив проблемні питання і почав вести цю громаду юридично, потім став першим заступником голови, а з 2020 року – головою ОТГ. Почав спілкуватися з людьми, об’їздив кожен населений пункт, встановлював дитячі майданчики, цікавився проблемами мешканців. А проблеми, власне, типові для всієї країни – дороги, освіта, медицина. Біля себе голова згуртував молодий колектив, але для цього довелося звільнити 70% колишніх працівників сільських рад. Це були непопулярні, але вимушені кроки. Каже, було тяжко, та вважає, що рішення мають бути корисними для громади.

«Територіальна громада – це літак, тож треба мати команду, яка ефективно допомагає реалізувати стратегію розвитку», – зазначає Євген Бова.

  На Полтавщині це єдина громада, яка не має старости, бо, як вважає голова, це даремне проїдання бюджетних коштів. До такого висновку дійшов після аналізу роботи попередніх старостів, лише їх утримання обходилось бюджету у 2,5 млн грн. Варто зазначити, що у громаді найбільші зарплати в області: спеціаліст заробляє від 16 до 18 тисяч, головний бухгалтер – 25 тисяч, мінімальну зарплату отримує лише прибиральник. Мають найвищий коефіцієнт оплати податку на доходи фізичних осіб. Бюджет – 59 мільйонів із дотацією.

За півроку – результат очевидний

   Переваги громади у тому, що вона має близькість до обласного центру, залучає додаткові ресурси та партнерів, природно-рекреаційний потенціал сприятливий для розвитку туризму, впроваджено взаємодію з соціально відповідальним бізнесом, високий освітньо-культурний рівень громади. Створена  спеціалізована комунальна установа та громадська організація для залучення інвестицій – Агенція місцевого розвитку і ГО «Платформа сталого «Перспектива», чималий досвід участі у грантових програмах та інших партнерських проєктах. 

   Одна з найбільших проблем – енергоефективність. Громада планує залучати фахівців, щоб перевести комунальні установи (школи, садочки) на альтернативну енергетику – встановлення вітряних, сонячних та інших станцій, оскільки левову часину грошей з’їдають неефективні способи обігріву.

  На території громади функціонують одна опорна школа і три філії. На залишки освітньої субвенції вдалось закупили нові парти, інтерактивні дошки, моноблоки, обладнання у класи фізики, хімії, математики.

   Активну допомогу громаді надає обласний депутат Ірина Степаненко. Завдяки співпраці голови і депутата вдалось вирішити чимало проблем та реалізувати нові проєкти.

   Зокрема проект «БібліоHub», який передбачає облаштування мультифункціонального громадського простору на базі бібліотеки за кошти Посольства ФРН в Україні, від Міжнародного фонду Відродження отримали матеріальну допомогу у вигляді базових санітарно-гігієнічних наборів та засобів для покращення умов перебування у ЗОЗ під час роботи в умовах карантину та ізоляції. За час створення громади реалізовано понад 50 проектів.

  А ще кошти, які вдалось зекономити на старостах, спрямували на закупівлю техніки для благоустрою. Проводяться різні толоки, екологічні акції.

  Для доступності мешканців громади при кожній сільській раді створено ЦНАП, де адміністратори надають всі доступні види послуг, в тому числі і соціальні.

  Крім цього, громада активно розвиває туризм. Створюється зона відпочинку на острові в с.Терентіївка, проводяться екскурсії та дегустації на фермі «Лісовий равлик».

  Варто відзначити, що Новоселівська громада є взірцем для інших громад, де можна перейняти досвід та налагодити співпрацю.

Роман МАТВІЮК, фото автора

Поділитись у соцмережах: