Від заходу до сходу – Карітас об’єднує людей задля допомоги

Журналісти з кількох областей України, у тому числі тих, що знаходяться у місцях бойових дій, відвідали Чернівці у липні  2022 року під час туру, організованого Харківським пресклубом. А три року тому у цей же час журналісти були в гостях у “Карітас Маріуполь”. Щоб дізнатися, чим наразі живуть спільноти, ми поспілкувались з їх наставниками.

   Карітас Чернівці.  Отець Любомир: люди приходять з думкою, що я можу віддати, щоб цей світ став краще

   “Ми не розносники піци, ми хочемо показати людині, що з Богом є все можливим. У “Карітас” люди приходять з думкою, що я можу віддати, щоб цей світ став краще”, – пояснює  журналістами Любомир Іваночко, священик Української греко-католицької церкви.

У спільноті існують свої правила, які допомагають працювати ефективно та із задоволенням

   Отець Любомир показує новий офіс “Карітас Чернівці”, в який  спільнота переїхала у червні 2022 року. Це дуже зручна двоповерхова будівля на вулиці Коломийська, яку  орендує благодійна організація “Карітас Чернівецької єпархії”. 

   Зручні просторі приміщення з великими вікнами, сучасними та прозорими площами дозволяють суміщати різну діяльність. Зранку тут звучить молитва, вдень відкрита площадка першого поверху приймає десятки людей, що приходять за допомогою. Є благодійна їдальня, кабінет психологічної допомоги, приміщення для занять, склад з гуманітарними наборами.  

  Раніше до чернівецького відділення “Карітасу” звертались місцеві мешканці, які опинились у складних життєвих обставинах, з 2014 року після анексії воєнними рф частини українських земель додалися внутрішньо переміщені особи ВПО з Донбасу та Криму. А з початком повномасштабного вторгнення географія відвідувачів значно розширилася – додалися ВПО так званої “другої хвилі” з інших областей України, де йдуть бойові дії. 

   В “Карітас Чернівці” розказали, що тут можна отримати різні види допомоги від благодійників від всього світу. У офісі журналісти побачили, як люди отримують продуктові набори, пакети з  гігієнічними товарами. А для відновлення обличчя та тіла після пережитих стресів для переселенок тут започаткували акцію “Краса дитини Божої” – жінки отримують в подарунок косметичний набір від найкращих європейських виробників.

    Щоб все проходило організовано та без зайвих черг талони на необхідну допомогу заповнюються заздалегідь. Крім того, питання анкети дозволяють проявити тих, хто дійсно потребує благодійної допомоги, бо, як кажуть у відділенні, були випадки, що до них за продуктами під’їжджали і на “Теслі”. 

   У “Карітас Чернівці” наголошують, що у кожному регіоні є свої потреби. Специфіка Карітасу буковинського у тому, що є необхідність соціальної пральні. З цією потребою тут стикнулись ще під час допомоги постраждалим від повеней. Бо в регіоні є багато пенсіонерів. які не мають пральних машин, або вони не працюють. Крім того, навіть, у Чернівцях є проблеми з гарячою водою. Деякі люди не мають можливості купити мийні засоби. Тому люди не можуть нормально прати свій одяг.

   “Три роки тому ми отримали від міста стареньку будівлю, де безхатченки розпалювали вогонь. Ми відремонтували приміщення – залучили дві невеликі кімнати, купили потужну пральну машину та сушку. Тож за живою чергою людина може скинути свій одяг, перечекати годину часу і піти вже у чистому. Там чергують люди на волонтерських засадах, наприклад професор Чернівецького університету та стоматолог”, – розказує отець Любомир.

   Він додає, що Карітас в Україні існує на основі української греко-католицької церкви, але тут надають допомогу всім людям, незалежно від їх вірувань.

  Після агресії військ рф завдань у Карітасу в Україні значно побільшало.

  Один з важливих благодійних проєктів, які наразі реалізовують у Чернівцях – це допомога ліками і предметами побуту. Цільова категорія   ВПО, що мають інвалідність 1 та 2 групи, онкозахворювання та багатодітні родини.

   “Ми побачили, що коли після того, як перші нагальні потреби після евакуації переселенці – їжа, продукти, спальники, гаряча їжа – закриваються, то другим кричущим моментом стає те, що людям нема за що купити ліки. Вони врятували своє життя,розказує отець Любомир. – Мала пенсія місцевих мешканці теж не дозволяє купити необхідні ліки. Тих, що потребує такої допомоги, дуже багато. Тому Карітас допомагаємо з оплатою медичних рецептів”. 

   Серед напрямів, які приносять особливе задоволення команді, освітні проекти для дітей і молоді. Наприклад, нещодавно група молодих дослідників проводила представлення міні проектів екологічного спрямування.

Група учасників екопроекту Карітас Чернівці для молоді у Яремчі.

    Сьогодні біля півсотні волонтерів допомагають у формуванні продуктових чи гігієнічних наборів, розвантажують фури з гуманітарною допомогою, дарують свій час для інших, хто потребує підтримки. У спільноті також дбають про дружній клімат та проводять заходи разом з родинами волонтерів для згуртування команди.

Карітас Маріуполь. Отець Ростислав: наша регіональна особливість – це близькість до лінії фронту

    Зі священиком УГКЦ Ростиславом Спринюком спілкуємося телефоном. Три роки тому ми разом з Харківським пресклубом побували в гостях у маріупольської спільноти Карітас. 

  Тоді нам з радістю представили новий проєкт – друковану газету “ГРОМАДА Схід”, створену за підтримки Німеччини у липні 2019 року. Головним завданням проєкту було подолання інформаційної ізоляції мешканців сіл вздовж лінії розмежування. А реалізацією інформаційного проєкту зайнялася команда благодійного фонду «Карітас Маріуполь».

    Наразі  видання “Громада схід” існує і в онлайн версії та розміщує актуальну інформації у ФБ. Ми працюємо у воєнному режимі, пишуть на сайті видання.

    Газета у друкованому форматі виходила до лютого 2022 року. Проте отець Ростислав розказує, що будівлі на околицях Маріуполя, де ми зустрічались, вже не існує.

   “Приміщення було розстріляно спочатку російським танком, а пізніше артилерією. Це сталося 15 березня 2022 року. На жаль, там загинули дві наші працівниці з родинами. У нас там ховалися багато людей, з них підтверджено загибель сімох, це ті, що підтверджено”.

   Ростислав розповів, частина спільноти виїхала 26 лютого для того, щоб організовувати гуманітарні вантажі для Маріуполя. Їх прийняла у Запоріжжі парафія Матері Божої Неустанної Помочі. Надала приміщення, номери для проживання.

   “Тоді ми ще не знали, що Маріуполь буде оточено. А інша частина, і я у тому числі, залишалися у Маріуполі. Ми допомагали біженцям із Сартани, Гнутова, які були першими атаковані російською авіацією. Людей треба було годувати. Ми організували волонтерський центр по допомозі мешканцям Маріуполя. Туди увійшли ми – Карітас, Халабуда, Мальтійська служба”.

   А виїхати у Запоріжжя спільноті Карітас Маріуполь вдалося 16-17 березня. Наразі отець Ростислав проводить служіння, постійно комунікує, як із Карітас Україна», так із іншими Карітасами, які є по Україні. 

    “Нещодавно у нас була зустріч офлайн, а так ми онлайн по ЗУМу спілкуємось кожен день”, – уточнює  він.

   Наразі діяльність маріупольської команди спрямована на допомогу переселенцям і на 99% складається з самих переселенців, яким вдалося виїхати з Маріуполя, Бердянська, з Херсону. Команда волонтерів, що були у Маріуполі, змінилась повністю.

    “Людей порозкидало і дуже сильно. Зараз у нас тут нові люди”, – відмічає Ростислав Спринюк.

   Карітас Маріуполь виступає як дочірня ланка. Всі благодійні проєкти координуються  Карітас Запоріжжя, а Карітас Маріуполь діє не паралельно, а допоміжно. 

   Отець Ростислав відзначає, що основну діяльність визначає така регіональна особливість, як близькість до лінії фронту. Відповідно основні дії маріупольського  офісу  у Запоріжжі – це допомога людям, що виїхали з лінії бойових дій, рятуючи своє життя.

  І поки діти займаються на майстер-класах у дитячому центрі Карітас Маріуполь, для їх батьків проводяться заняття, де юристи пояснюють, як відправляти запити та скарги, а медики розказують про надання домедичної допомоги (на фото).

  “Люди потребують практично усього: їжі, засобів гігієни, медикаментів, одягу. Крім першочергових потреб ми також займаємося поселенням людей, підтримуємо місця компактного проживання не тільки продуктами, а й обладнанням. Це морозильні камери, кухонне обладнання і таке інше”, – уточнюють у офісі.

  Карітас Маріуполь продовжує діяти, команда працює з ВПО з усіх регіонів, постраждалих від війни в Україні.

   На даний момент гуманітарну допомогу отримують багатодітні родини, самотні батьки, вагітні та жінки з дітьми до двох років, особи з інвалідністю, важкохворі, особи похилого віку від 65 років.

   Звертатися за допомогою можна не частіше одного разу на місяць, оформлення документів і видача гуманітарної допомоги відбувається особисто в офісі Карітас Маріуполь в Запоріжжі.

Маріанна Антонюк:
Люди – це, мабуть, найбільше надбання за ці місяці співпраці з “Карітасом”

    Серед чернівецької команди “Карітас” ми з радістю зустріли нашу колегу – журналістку Маріанну Антонюк. Я запитала її, чим вона допомагає спільноті та як “Карітас” допомагає їй.  

    “Я, піар-менеджерка або менеджерка по зв’язках з громадськістю, допомагаю спільноті «Карітас Чернівці» поінформувати потребуючих про послуги, які надає цей благодійний фонд. Але це не просто робота, а служіння. Тобто коли ти не можеш цього не робити, і почуваєшся у цій діяльності щасливим, то і мета – не здобути собі якусь похвалу чи славу,ділиться Маріанна. – “Піару” тут точно не прагнуть.  Але PR – це Public relations, це просто «зв’язки з громадськістю», а не отой увесь негативний наліт, який отримало це слово”. 

    Вона відмічає, що люди, які прибули або зараз прибувають до Чернівців, рятуючись від бойових дій, насамперед потребують інформації, куди їм йти, де можна отримати допомогу і яку саме, і в який спосіб, і за яких умов. Тому Маріанна впевнена, що справа, якою вона зараз займається – це ідеальна діяльність для такого складного періоду в країні.

    “Я роблю те, що вмію і люблю. І це зараз дуже потрібно багатьом людям. І маю можливість робити це серед насправді дуже порядних людей. Люди – це, мабуть, найбільше надбання за ці місяці співпраці з “Карітасом”, – переконана Маріанна Антонюк. – Вихід за межі свого усталеного кола спілкування, дає можливість познайомилася з багатьма іншими, інакшими людьми з різних регіонів. У  нас зараз, мабуть, третина колективу – внутрішньо переміщені особи. Вони чудові, вони надихають і вони справді є інструментом у Божих руках. Я це бачу щодня”.

Лариса БІЛОЗЕРОВА,

Фото авторки та надані відділеннями Карітас-Чернівці, Карітас-Маріуполь

   Матеріал підготовлений за сприяння Харківського пресклубу в рамках проекту «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа», реалізованого за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Поділитись у соцмережах: